AYİD HAKKINDA :

ALÜMİNYUM YÜZEY İŞLEM DERNEĞİ

Alüminyum Yüzey İşlemleri...
1886 Yılında endüstriyel ölçekte üretim metodu keşfedilmiş olan alüminyum bu tarihte insanlığın hizmetine girmiş ve binlerce yıldır bilinen altın, demir, bakır, kalay v.s gibi geleneksel metallere göre henüz çok genç olan alüminyum çok hızlı bir gelişme göstererek pek çok endüstri dalında önemli ve pek çoğunda da  rakipsiz bir duruma gelmiştir.  Bu nedenle “çağın metali” olarak tanımlanan alüminyumun bu başarısında, alaşım yapmak, ısıl işlemler, yüzey işlemleri ve diğer üretim prosesleri ile alüminyuma çeşitli özellikler kazandırılarak çok yönlü bir metal haline getirilebilmesi büyük  rol oynamıştır.

Bu proseslerden “yüzey işlemler”; Anodik Oksidasyon (Eloksal), Kromatlama, Fosfatlama, Elektrostatik ve Elektroforetik Boyama, Krom İçermeyen Kimyasal Dönüşüm, ve Krom ve Nikel gibi başka metallerle  prosesleri ile alüminyumun yüzeyinin kaplanmasını içermektedir. Bu yüzey işlemleri ile mimari uygulamalar için dekoratif görünüm ve endüstriyel uygulamalar için yüzey sertliği ve korozyona dayanım özellikleri daha da geliştirilmektedir.

Eloksal (Anodik Oksidasyon) Avrupada 50’li, Elektrostatik boyama 80’li yıllardan beri yapılmaktadır. Bu güne kadar olan sürede, pek çok avrupa ülkesinde konu ile ilgili normlar hazırlanmış ve gelişen prosesler sayesinde eloksal tabakasının dayanıklılığı ve renklendirilmiş eloksalın güneş ışığı etkisi ile solmaması sağlanmıştır. Eloksal ve Elektrostatik boyamanın getirdiği 100’ü aşkın renk alternatifi, ekstrüzyon alüminyum profillerinin ve haddelenmiş alüminyum levhalarının mimari alanda kullanımının geniş ölçüde tercihini sağlamıştır.

Derneğimiz kuruluyor...
Ülkemizde 30 yılı aşkın süredir yapılmakta olan Eloksal (Anodik Oksidasyon) prosesinin uluslararası normlara ve şartnamelere uygun olacak şekilde yapabilmek ve böylece daha kaliteli üretimle amacıyla 1986 yılında Türkiye’de alüminyuma eloksal (anodik oksidasyon) kaplayan önde gelen yedi firmanın temsilcileri kurucu vasfı ile biraraya gelerek “ELOKSALCILAR BİRLİĞİ DERNEĞİ” kısaca  “ELBİR” adı ile bir dernek kurmuşlardır. Bu firmalar, kısa adları ve alfabetik sıra ile Alsan Alüminyum , Altındağ Alüminyum, Çuhadaroğlu Alüminyum, Feniş Alüminyum, Palmek Profil, Teknik Eloksal, Terme Metal  firmalarıdır.
ELBİR, 1989 yılında Avrupa Eloksalcılar Birliği (EURAS) üyeliğine kabul edilmiştir.  Daha sonra Avrupa’da ESTAL’in (Avrupa Aklüminyum Yüzey İşlem Birliği) kurulması ile derneğimizin tüzüğü 1992 yılında değiştirilerek AYİD adı ile ESTAL’e üye olmuştur.
Bu sayede, Türkiyede QUALANOD (Avrupa Alüminyum Eloksal Kalite Belgesi) ve QUALICOAT (Avrupa Alüminyum Boyama Kalite Belgesi)  kalite belgelendirilmesi, bu kuruluşların tensilcisi olan derneğimizin organizasyonu ile yapılmaktadır.

AYİD’in Çalışmaları:

    • Derneğimiz, ESTAL, QUALANOD ve QUALICOAT’un Türkiye Temsilcisi olarak, Avrupa’ya ve diğer ülkelere ihracat yapan yüzey işlem firmalarının QUALANOD ve QUALICOAT belgelendirilmesini yapmaktadır.
    • Derneğimiz, sektöründe uluslar arası teknik gelişmeleri takip etmek ve firmalar arasında ilişkileri geliştirmek  amacıyla üyesi olduğu ESTAL’in iki yılda bir değişik bir ülkede yapılan kongrelerine katılmakta ve elde ettiği bilgileri üyelerine seminerler ve yayınlarla iletmektedir.
    • Yukarıda adı geçen kongrelerden birisi 2000 yılının Eylül ayında başarılı organizasyonu ile İstanbulda yapılmış ve katılan Avrupa’lı üyelerin büyük takdirini toplamıştır. Bu takdirler alınan teşekkür ve övgü yazıları ile belgelenmiştir.
    • QUALANOD ve QUALICOAT kalite Belgeleri ile ilgili periyodik  Tetkikçiler toplantısı 19 Ekim 1999 da, 14 avrupalı ve 1 Kübalı müfettişin katılımı ile İstanbulda yapılmıştır.
    •  2002 yılında “ALÜMİNYUM YÜZEY İŞLEMLERİ-1” isimli bir kitap hazırlanarak sektörün hizmetine  sunulmuştur.

 

 
Kullanıcı Adı
Şifre
 
 
| Üyelerimiz
| Nasıl Üye Olunur?
| Şifremi Unuttum