Hakkımızda

Tarihçe

Alüminyumun eloksal kaplanması Avrupa'da 1950’li yıllardan beri yapılmaktadır. Ülkemizde 1970 lerde başlayan Eloksal kaplama işlemini uluslararası normlara ve şartnamelere uygun olacak şekilde yapabilmek ve böylece daha kaliteli üretimle amacıyla 1986 yılında Türkiye’de alüminyuma eloksal (anodik oksidasyon) kaplayan önde gelen yedi firmanın temsilcileri kurucu vasfı ile biraraya gelerek “ELOKSALCILAR BİRLİĞİ DERNEĞİ” kısaca “EL-BİR” adı ile bir dernek kurmuşlardır.


Bu firmalar, alfabetik olarak ve kısa adları ile;


  • ALSAN ALÜMİNYUM
  • ALTINTAĞ ALÜMİNYUM
  • ÇUHADAROĞLU ALÜMİNYUM
  • FENİŞ ALÜMİNYUM
  • PALMEK PROFİL
  • TEKNİK ELOKSAL
  • TERME METAL

firmalarıdır.

ELBİR, 1989 yılında Avrupa Eloksalcılar Birliği (EURAS) üyeliğine kabul edilmiştir. Daha sonra Avrupa’da ESTAL’in (Avrupa Alüminyum Yüzey İşlem Birliği) kurulması ile derneğimizin tüzüğü 1992 yılında değiştirilerek AYİD adı ile ESTAL’e üye olmuştur.


Bu sayede, o tarihten beri Türkiye'de QUALANOD (Avrupa Alüminyum Eloksal Kalite Belgesi) ve QUALICOAT (Avrupa Alüminyum Boyama Kalite Belgesi) belgelendirilmesi, bu kuruluşların genel lisansörü olan derneğimizin organizasyonu ile yapılmaktadır.


“Geleceğin metali” olarak tanımlanan alüminyuma uygulanan yüzey işlemleri alüminyuma çeşitli özellikler kazandırılarak çok yönlü bir metal haline getirilebilmesi büyük rol oynamıştır.


Alüminyuma uygulanan yüzey işlemler olarak; Anodik oksidasyon (Eloksal), kromatlama, fosfatlama, elektrostatik ve elektroforetik boyama, krom İçermeyen kimyasal dönüşüm, ve krom ve nikel gibi başka metallerle ile alüminyumun yüzeyinin kaplanmasını içermektedir. Bu yüzey işlemleri ile mimari uygulamalar için dayanım özelliği yanısıra dekoratif görünüm, endüstriyel uygulamalar için de yüzey sertliği ve aşınma dayanımı gibi özellikler daha da geliştirilmektedir.


Eloksal kaplamanın Avrupa’da 50’li, elektrostatik boyamanın 80’li yıllardan beri uygulanması ve bu süreçte pek çok avrupa ülkesinde konu ile ilgili normlar hazırlanmış ve gelişen prosesler sayesinde eloksal tabakasının dayanıklılığı ve renklendirilmiş eloksalın güneş ışığı etkisi ile solmaması sağlanmıştır. Eloksal ve elektrostatik boyamanın getirdiği daynım, uzun ömür, renk alternatifi ve dekoratif etkiler ile alüminyum profil ve levhaların mimari alanda kullanımını geniş ölçüde tercihini sağlamıştır.


Misyon

Derneğimiz, ESTAL, QUALANOD ve QUALICOAT’un Türkiye Temsilcisi olarak, Avrupa’ya ve diğer ülkelere ihracat yapan alüminyum yüzey işlem firmalarının QUALANOD ve QUALICOAT belgelendirilmesini yapmaktadır. Derneğimiz, sektöründe uluslar arası teknik gelişmeleri takip etmek ve firmalar arasında ilişkileri geliştirmek amacıyla üyesi olduğu ESTAL’in iki yılda bir değişik bir ülkede yapılan kongrelerine katılmakta ve elde ettiği bilgileri üyelerine seminerler ve yayınlarla iletmektedir.


Aktiviteler

Estal Kongresi 2000 yılında Eylül ayında başarılı organizasyonu ile İstanbulda yapılmış ve katılan Avrupa’lı üyelerin büyük takdirini toplamıştır.


QUALANOD ve QUALICOAT kalite Belgeleri ile ilgili periyodik Tetkikçiler toplantısı 1999 da, 14 avrupalı ve 1 Kübalı müfettişin katılımı ile İstanbulda yapılmıştır.


2002 yılında “ALÜMİNYUM YÜZEY İŞLEMLERİ-1” isimli bir kitap hazırlanarak sektörün hizmetine sunulmuştur.


19 yıl sonra ESTAL Kongresi tekrar İstanbul’a getirilmiş ve Eylül 2019 tarihinde organize edilmiştir.